Hovorca občanov Ondrej Gecelovský na dnešnej tlačovej besede informoval, že verejne žiadajú o vysvetlenie schváleného predaja takmer 300.000 metrov štvorcových (m2) mestských pozemkov v cenách nie vyšších ako 18,26 eur za m2 (550 Sk).
\"Požadujeme zrušenie uznesení, na základe ktorých boli predané pozemky za skutočne podhodnotené ceny, alebo boli predané spoločnostiam, ktoré svojim spôsobom sú, neviem, či to nazvať pochybné alebo netransparentné. Našim zámerom je, že skutočne treba prehodnotiť niektoré ceny pozemkov aj iným znalcov ako doteraz, pretože mesto týmto stráca obrovský majetok, \" konštatoval Gecelovský. Pre TASR dodal, že predpokladajú získať 6000 až 10.000 podpisov.
Za krok k istej transparentnosti predaja pozemkov označili prítomní občania zverejnenie územného plánu mesta na internete. Zdôraznili, že stretnutie s vedením mesta, ktoré sa konalo 8. júna, neprinieslo posun. Primátor Anton Danko na ňom informoval, že mesto eviduje 900 žiadosti o bývanie, preto uprednostňuje výstavbu bytových domov a v súčasnosti nepripravuje pozemky pre individuálnu bytovú výstavbu.
\"Necítili sme ani náznak ústretovosti, \" konštatovala poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Poprade Helena Mezenská, ktorá iniciovala vlani v septembri verejnú výzvu proti predaju pozemkov developerským spoločnostiam.
Členovia petičného výboru poukázali na výstavbu drahých apartmánových bytov, ktoré si väčšina domácich nemôže dovoliť. V súčasnosti pracuje mnoho mladých ľudí z Popradu a okolia v zahraničí, v Bratislave a ďalších mestách. Majú záujem vrátiť sa, postaviť na okraji mesta rodinný dom. Bola by to podpora rodín. Žijú tu ich rodičia, priatelia a známi. Nezriedka ide o vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí chcú riešiť svoju bytovú situáciu. Nie sú však ochotní platiť premrštené ceny za staré byty v hromadnej výstavbe. Namiesto ústretovosti sa stretávajú s odmietnutím a \"strašiakom\" vo forme siahodlhého výpisu procesov, ktoré súvisia so zmenou pozemkov na stavebné. \"Zdá sa, akoby iba developerské spoločnosti vedeli vyriešiť všetky úskalia s územným a stavebným konaním či vybudovaním infraštruktúry a občanovi zostávalo iba kúpiť si od nich pozemok za 60 eur (3012 Sk). Ak to nie je problémom pre developerov, prečo by to nedokázala aj skupina občanov, ktorí si chcú v určenej lokalite postaviť rodinné domy, \" položil otázku Gecelovský.
0